MARCH 10 - MARCH 13, 2024

Best Acting Duo

WINNER

Shooting Your Own Shadow by Joseph J Parisi, Michael Amman

Best Actor

WINNER

Look Around by Ulisses Malta Junior, Gustavo Azevedo Santos

Best Actress

WINNER

Bird of Paradise by Reza Amidi

Competing Nominee

Snow Angel by Gabriel Allard

Best Audio Drama

WINNER

The Spectral Silhouette Radio Show – Death Bird for Hire by Henry Scherrer

Best Child Actor

WINNER

Snow Angel by Gabriel Allard

Best Cinematographer

WINNER

Nant by Tom Chetwode Barton

Competing Nominee

Look Around by Ulisses Malta Junior, Gustavo Azevedo Santos

Live To Farm by Jared Gagnon-Palick

TAP by Jessica Jack Boyd

Bird of Paradise by Reza Amidi

Best Comedy

WINNER

Bali Frodo by Felix Benjamin Schaefer

Competing Nominee

What did you say?! by Kiel Robinson

Best Dance Film

WINNER

SAINT by Yi – Han Audrey Chou

Best Director

WINNER

The Requiem Boogie by Jordan Walker-Pearlman

Competing Nominee

Look Around by Ulisses Malta Junior, Gustavo Azevedo Santos

Blindsight by Amy Susan Guggenheim

Live To Farm by Jared Gagnon-Palick

Snow Angel by Gabriel Allard

Bird of Paradise by Reza Amidi

Best Documentary (Feature Length)

WINNER

Baltic Truth by Eugene Levin, Andrejs Hramcovs

Outstanding Achievement

Tristan v Christann by Mark Forbes

Competing Nominee

For Tomorrow by An Tran

Unacceptable? by Benjamin Thomas Haab

Best Documentary (Short)

WINNER

L’Amerika by Ilkka Ilmari Levä

Competing Nominee

Live To Farm by Jared Gagnon-Palick

Best Editor

WINNER

Bird of Paradise by Reza Amidi

Competing Nominee

Look Around by Ulisses Malta Junior, Gustavo Azevedo Santos

Live To Farm by Jared Gagnon-Palick

Snow Angel by Gabriel Allard

Best Experimental Film

WINNER

Untune by Vaibhav Ambast

Competing Nominee

FOG by Bill Jackson

Triangle by Zixuan Zhou

Best Feature Script

WINNER

Richard Spong by Terry Luke Podnar

Outstanding Achievement

Becoming Nathanael by Joaquin Alejandro

Competing Nominee

The Pickleball Killer by Jim Carroll

King of Blades by Paul Hikari

THEY SMELL DEAD byJuliano Angeliano

Best First Time Filmmaker

WINNER

Mama: Norway’s Afghan Sons by Preethi Reddy Nallu

Competing Nominee

Snow Angel by Gabriel Allard

Best Hair and Make-Up

WINNER

Look Around by Ulisses Malta Junior, Gustavo Azevedo Santos

Best International Feature Film

WINNER

Bird’s Eye View: an ET’s Solution for Humanity by Cybela Clare

Outstanding Achievement

1989 – Maybe tomorrow everything will be different… by Martin Kreusch

 

Competing Nominee

The Requiem Boogie by Jordan Walker-Pearlman

Snow Angel by Gabriel Allard

Bird of Paradise by Reza Amidi

Best International Short Film

WINNER

Rare Land by EFTHIMIS HATZIS

Outstanding Achievement

The Grassland Whisper by Jiaqing Lin

Competing Nominee

The Market by Victor Atkins

Look Around by Ulisses Malta Junior, Gustavo Azevedo Santos

Shooting Your Own Shadow by Joseph J Parisi, Michael Amman

SWIMMER by Zheng Wu

Bali Frodo by Felix Benjamin Schaefer

Best Midnight Film

WINNER

The Sickness by Ian Volner

Best Music Video

WINNER

Thank God by Kahra

Competing Nominee

ARRIVAL by Anaya Kunst

Yar (friend) by Fran Menchon

Best Original Music

WINNER

Yar (friend) by Fran Menchon

Competing Nominee

ARRIVAL by Anaya Kunst

Snow Angel by Gabriel Allard

Bird of Paradise by Reza Amidi

Best Photography

WINNER

The Cretans by George Dryjohn None

Competing Nominee

Look Around by Ulisses Malta Junior, Gustavo Azevedo Santos

Best Podcast

WINNER

Gurus – The Story of Acting Podcast by JEFF ZINN

Outstanding Achievement

POPLAW | The Journey to Legacy with Desiree Talley feat. Adam Blackstone by Desiree Talley, Gary Mack

Competing Nominee

The Spectral Silhouette Radio Show – Death Bird for Hire by Henry Scherrer

Best Producer

WINNER

Live To Farm by Jared Gagnon-Palick

Competing Nominee

Look Around by Ulisses Malta Junior, Gustavo Azevedo Santos

The Source by Enzo Zelocchi

Best Sci-Fi Film

WINNER

Red Gaia by Udesh Chetty

Best Screenwriting

WINNER

The Script, a Celtic Horror Tale by Lynn Elliott

Outstanding Achievement

The Pickleball Killer by Jim Carroll

Competing Nominee

Look Around by Ulisses Malta Junior, Gustavo Azevedo Santos

noun [C/U] 1. Crab; 2. The Fourth Sign of the Zodiac; by Pouya Pirhosseinloo

Queen Vernita’s Guide to the Solar system by Dawn Menge

Best Stage Play

WINNER

Seven Letters for Jeannie and Germain by Michael Normandy

Best Student Film

WINNER

8 BALL by Adrien Marquet

Competing Nominee

BORED by Lorenzo Scibilia

Best Supporting Actor

WINNER

Snow Angel by Gabriel Allard

Best Supporting Actress

WINNER

Snow Angel by Gabriel Allard

Best Thriller

WINNER

Slay the night by Danny Tirmizi

Best VR+360° Film

WINNER

Zong by Yingran Zhao

Best Web Series

WINNER

DEATH AND THE MUSICIAN by julie ducrocq

Competing Nominee

Live To Farm by Jared Gagnon-Palick

Best Web Series Pilot

WINNER

Live To Farm by Jared Gagnon-Palick