May 10 - May 13, 2022

Best International Feature Film

WINNER

Edward and Isabella by Adam Morris

COMPETING FINALIST

A GOOD ENOUGH DAY by Trevor St. John

ESCAPE by Haifeng Niu

Sanjay On Call by Jayan Naduvathazhath

Best International Short Film

WINNER

Wine and Fox by Chuanfa Wan

 

 

COMPETING FINALIST

Nights Too Bright by Gloria Iseli

Almond Wood by James Frost

SWINE by James Millar, Phil Chapman

Pooch Sitter by Monda Raquel Webb

My One Minute Memoir: Dreams of a Fallen Astronaut by Chel White

 

 

Best Documentary (Feature Length)

WINNER

MAMA IRENE, Healer of the Andes by Elisabeth Möhlmann, Bettina Ehrhardt

 

 

 

COMPETING FINALIST

Whetū Mārama- Bright Star by Toby Mills, Aileen O’Sullivan

The Lost Village by Roger J Paradiso

I Want My Name Back by Roger Paradiso

Best Documentary (Short)

WINNER

FARMERS – KENYA – EPISODE 1 by Nyokabi Kahura

COMPETING FINALIST

EARTH MAN by Olga Tugaeva, Yuri Maslak

FARMERS – INDONESIA – EPISODE 1 by Nyimus Laula, Rizky Rahad

Best Short Script

WINNER

CUBE 

COMPETING FINALIST

Blackboard Billions by Jamila Jackson

HOPE’S RAVENS by Catherine Schandl

Best Feature Script

WINNER

Child of the Disappeared 

COMPETING FINALIST

Once Upon a Time on Kythera by Laurence Staines, James Prineas

THE TRUTH SERUM

EDWARD CARDINALD: “THE GHOST AT BLACK MOOR CASTLE” by Elyssa A Catalfano

THE ISLAND OF SIRENS by EVI PHOTOPOULOS

Hangman by Shlok Shukla

War of the Worlds by Prince John Chaber

Best Animated Film

WINNER

On / Off by Nicolas P. Villarreal

Best Experimental Film

WINNER

SHE by Emil Dam Seidel

COMPETING FINALIST

Camping Paraíso** – About dying by Daniel Schüßler

Chasing the Dead by Tom Phillips

 

 

Best Podcast

WINNER

Complicit, A True Mystery Podcast by Hilary Wadsworth, Caitlin Boddy

COMPETING FINALIST

The Land Whale Murders by James Oliva

The Skylark Bell – Podcast

LTAR: The Second Pandemic- Domestic violence in America

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 

Another Racial Reckoning in America-STOP AAPI HATE by Lanita Duke

Best Cinematographer

WINNER

Chasing the Dead by Tom Phillips

 

 

 

COMPETING FINALIST

On / Off by Nicolas P. Villarreal

Best Horror

WINNER

Reverse the Punishment by Christopher J. Moriarity

Best Comedy

WINNER

You And What Army by Jim Menza

Best Director

WINNER

Three Days Gone: Based on the Life of Lucas Snow by Scott McCullough

COMPETING FINALIST

London Gangstah by Joseph Karimbeik

On / Off by Nicolas P. Villarreal

Best Editor

WINNER

On / Off by Nicolas P. Villarreal

Best Producer

WINNER

DISPLACED by Ankit Pushkarna

Best Student Film

WINNER

Breesa Dreamin’ In The Apple Tree by Valera Ashcraft

Best First Time Filmmaker

WINNER

A GOOD ENOUGH DAY by Trevor St. John

Best Original Music

WINNER

Zoo (Volkerschau) by Monda Raquel Webb

COMPETING FINALIST

Chasing the Dead by Tom Phillips

On / Off  by Nicolas P. Villarreal

Jonata