JUNE 10 - JUNE 13, 2022

Best Original Music

WINNER

No Apologies by Raymond Edwards

Competing Nominees

Your Sweet Love by Audley Wade Smith, Fritz Francois

Best Actor

WINNER

The Talk by Ryan D’sa

Competing Nominees

Passionflower by Shelagh Carter

Am Rande der Zeiten by Jörg Reichlin

Deleted by Ken Ng

Jessica: Part Two (Youssef Agerbo Halabi) by Bilal Hussain

Best Actress

WINNER

Jessica: Part Two by Bilal Hussain

Best Actress : Nadja Dalgaard

Competing Nominees

Passionflower by Shelagh Carter

Shavings by Jorge Harrington

13TH STEPPING by Emily Ruhl

Best Animated Film

WINNER

HOOD: A Star Wars Story by Damon Wellner

Competing Nominees

“World’s best animal welfare” by Robin Jonsson

Best Comedy

WINNER

Closeted by Magali Perra

Outstanding Achievement

The Big Pivot by Chris Harcum

Competing Nominees

The Printer by Zachary Krueger

Best Director

WINNER

13TH STEPPING by Emily Ruhl

Competing Nominees

Passionflower by Shelagh Carter

The Treehouse by Nicholas Winter

Blond Poison by Fabio Giovinazzo

6:45 by Craig Singer

The Train by Pin Luo

EASY TIGER by Karel Tuytschaever

Best Documentary (Feature Length)

WINNER

The Invisible Visible by Kireet Khurana

Outstanding Achievement

State of the Unity by Nathaniel Paul Hoff, Jillian Ann Speece

Competing Nominees

Musher by Anuradha Rana, Laurie Little

AUTISM ACROSS THE GLOBE by Rima Joseph Irani

 

Best Documentary (Short)

WINNER

Pakistaniamerican by Omer Siddharta

Competing Nominees

Birthday by Qiyun Zheng

General Hall by LANG LANG

Mountain Sweeping by Zongbin Huang

Best Editor

WINNER

Nostalgia by Sean G Smith, Susan Touch, Deepti Arora, Ajay Targotra, Nicholas Duke, Paddy Sivanandan, John Wonnacott, Ajith Kumar, Jasper Sonnak, James Dwyer

Best Experimental Film

WINNER

Agent Kelly by James Smith

Competing Nominees

To A God Unknown by Samantha Casella

Shivering wall by Tseng Yu Chin

Best Feature Script

WINNER

THE SKIN OF A DOG by Linda Fejzaj Jaupaj, Spartak Pecani

Outstanding Achievement

A Scottish Gem by Yvonne Lucrezia Condrau

Bad Love Tigers by Kevin L. Schewe

Cross Cultures 

Competing Nominees

The Time in Between

No. 1 Jai Ti Chang

Pirandello’s Wife

The Hag of Beecroft

A Shared Man

The Royal Staghorn

SUPPOSED TO BE

Best First Time Filmmaker

WINNER

Your Sweet Love by Audley Wade Smith, Fritz Francois

Competing Nominees

A Visitor’s Intimacy of the Now by Mariah Maloney

Best International Feature Film

WINNER

Passionflower by Shelagh Carter

Outstanding Achievement

Deleted by Ken Ng

Competing Nominees

Am Rande der Zeiten by Jörg Reichlin

6:45 by Craig Singer

Fraternity by Alexander Pfander

Empty Nest by Wei Zhang

Best International Short Film

WINNER

The Resilient Larsons by Kalyan Mantri

Competing Nominees

Kaliderson melody – The one who knew [eng sub] by COMBAZ Laurent

The Treehouse by Nicholas Winter

Revenge Day by Ken

Candied Lips by Hina Effie Ogino

Wash Hands, Save Lives? by Stephen A. Schrum

Grief by Simone Kitchen

Breeze in the Sea by Jingtao Xu

The Train by Pin Luo

I’m Fine by Justin Ho

Jessica: Part Two by Bilal Hussain

Video Actions https://vimeo.com/manage/videos/553265945

13TH STEPPING by Emily Ruhl

Prayers of Soot by Jeroni Puigros

lucky by Ze Yin

Best Music Video

WINNER

A Feast That Never Comes by Maria Juranic

Competing Nominees

One More Trip in the Bike by Dan J McDougall

New Day Coming – Bjorn Rydhog by Augustin Sjöberg, Paul d’Indy

No Apologies by Raymond Edwards

Best Podcast

WINNER

My Amazing Woman by James C Taylor

Best Producer

WINNER

MAYA the Sacrifice (Teaser Short) by Paolo Bertola, Maria Brenda Acopiado- (Co-director)

Competing Nominees

Growing Up Guide Pup by Matthew Thomas Chapman

Best Romance

WINNER

Candied Lips by Hina Effie Ogino

Competing Nominees

Bella and The Bermudian by Elizabeth Player

Best Trailer

WINNER

Escape by Monika Abate

Best Supporting Actress

WINNER

Jessica: Part Two by Bilal Hussain

Best Supporting Actress : Lene Dyrvig Nielsen

Best Short Script

WINNER

YESTERDAY NEVER ENDED SCREENPLAY by BRYAN HUYNH

Competing Nominees

STARDUDE – The Wolf Who Saved Christmas 

Best Student Film

WINNER

Too many Crabs by Fernanda Haiabe

Competing Nominees

FLEE by Qi Guan

Tumult by Yu Wang, Xiao Li

Chateau Sauvignon: terroir by D.M. Night Maire

Best Supporting Actor

WINNER

Am Rande der Zeiten by Jörg Reichlin

Best Supporting Actor : Uwe Schwarzwalder