MAY 10 - MAY 13, 2024

Best Actress

WINNER
Doriana by Mariano Lamberti

Best Screenwriting

WINNER
Doriana by Mariano Lamberti

Best Animated Film

WINNER
How Water makes Climate by Rosa Pannitschka, Ludwig Schramm

Best Cinematographer

WINNER
Love Beyond Dreams by Jeremiah Kipp

Best Comedy

WINNER
Death Penalty by Adrian B. Morina

Best Director

WINNER
Love Beyond Dreams by Jeremiah Kipp

Best Documentary (Feature Length)

WINNER
The Bad Son by Ghatfan Ghanoom

Competing Nominee

WATER IS LOVE: RIPPLES OF REGENERATION by Ludwig Schramm, Rosa Pannitschka, Martin Winiecki, Isabel Rosa Zabou, Emily Coralyne Bishop

Best Experimental Film

WINNER
Hercules Recycled 2.0 by Don Moriarty, Greg Alt

Competing Nominee

Destiny -from the musical “This is Love”- by AKISAI M

Best Feature Script

WINNER
Queen of Hearts by Kathleen Welton

Competing Nominee

Good by Monte Albers de Leon

Best First Time Filmmaker

WINNER
Brother and bassist by Rebecka Store

Outstanding Achievement
Psycho Lovers by Sergio Pérez Leonís
Competing Nominee

Good by Monte Albers de Leon

Best Horror

WINNER
Vale Road by Glenda Cimino

Best International Feature Film

WINNER
PARISAN by Kambiz Babaei
Outstanding Achievement
Blue by David Smith

Best International Short Film

WINNER
Lost Innocence by Christian Elliott
Outstanding Achievement
Límites by Angel Pan, Manuel Muñoz
Competing Nominee

The Stereotype by Noah Forrest

The Wandering by Fadhil Abhimantra

Bad Eggs by Soowan Bang

 

 

Best Micro Film

WINNER
The Power of Grief by Melissa Stanton

Outstanding Achievement
Seclusion by Alf Floa

Best Music Video

WINNER
Island Dreams by Rhonda Valerie Head, Gabriel Constant

Outstanding Achievement
Find you by Angel Pan

Best Original Music

WINNER
Ireland: An Orchestral Portrait (MUSIC VIDEO) by Robin Linda Spielberg
Competing Nominee

The Apple Orchard by Lori Laitman

Best Original Score

WINNER
Destiny -from the musical “This is Love”- by AKISAI M

Best Original Story

WINNER
Good by Monte Albers de Leon

Best Pilot Script (Web series / TV / Stand up Comedy)

WINNER
“Only You Can Save Her,” Pilot Episode for THE BOY WHO EARNED HIS MAGIC by Lynn H. Elliott

Best Podcast

WINNER
All-American Ruins: Eric, Curious By Default (Podcast Episode) by Blake Pfeil

Outstanding Achievement
Diversity Work by Pearl Tan

Best Producer

WINNER
Love Beyond Dreams by Jeremiah Kipp

Best Romance

WINNER
Love Beyond Dreams by Jeremiah Kipp

Best Sci-Fi Film (Science Fiction Genre/Video Game/fantasy)

WINNER
Good by Monte Albers de Leon

Best Short Drama

WINNER
Death Penalty by Adrian B. Morina

Best Short Script

WINNER
Death Penalty by Adrian B. Morina

Best Unproduced Screenplay

WINNER
SUPREMACY by Rosalyn Rosen

Outstanding Achievement
Noxious Weeds by Em Koopman
Competing Nominee

Good by Monte Albers de Leon

Best Women's Film

WINNER
Playing House by Jennifer Scully-Thurston