MARCH 10 - MARCH 13, 2024

Best Actress

WINNER

Apple Pie by Linda Wong

Best Animated Film

WINNER

Butterfly Tale by Sophie Roy

Outstanding Achievement

Willy’s Family Meets Dragon Lord of the Lac by Candi G

Nominee

My Digital Truth by Swen Werner

Luke and Oscar by Antoine Priou

 

Best Audio Drama

WINNER

London After Midnight – Audio Movie Binaural Format by Jack Bowman

Best Cinematographer

WINNER

MUG | Short Film (2023) by Yegor Bugayenko

Best Comedy

WINNER

Luke and Oscar by Antoine Priou

Best Costume Designing

WINNER

Luke and Oscar by Maria Susana Gomez

Best Dance Film

WINNER

Winding Way; Winds of the South by Mary Carol Hill, Ed.D., Carol Johnson, Chuck Shanlever, Kevin Johnson

Best Documentary (Feature Length)

WINNER

Alex Lewis MOUNTAIN by Simon Ratigan

Outstanding Achievement

Silent Fallout by HIDEAKI ITO

Black Sugar Red Blood by Luigi Toscano

Nominee

The Exiles by Lola Amaria

FROM THE SAME TREE by CLAUDIA FISCHER

 

Best Documentary (Short)

WINNER

Rising Wings by Harun Kazaz

Nominee

the Chestnut house by Antoine Priou

Best Experimental Film

WINNER

Thus Spake Zarathustra by Joanna&rubens

Nominee

My Digital Truth by Swen Werner

Best Feature Script

WINNER

Platanakia (Pla-ta-na-kia), Serres, Greece by Sue Karypidis

Best First Time Filmmaker

WINNER

Han Hette Harald by Tina Jukas

Best Hair and Make-Up

WINNER

Waifu 3000 by Natasha Bruce

Best Horror

WINNER

Stoker by Alessandro Onorato

Nominee

Waifu 3000 by Natasha Bruce

Best International Feature Film

WINNER

Coney Island Cousins by Al Padilla

Outstanding Achievement

Lady Gagg …and the Hypothalamic Pituitary Ovarian Axis by Mal Williamson

Best International Short Film

WINNER

The Strawberry Jam (2023) by Laura Lionetta

Nominee

Body Knots by Kevin Pickering

Apple Pie by Linda Wong

 

Best Micro Film

WINNER

Chili con Barney by Reese Morgan

Nominee

Salut by Yuri Riklis

Best Music Video

WINNER

As Each Day Goes By Theresa Kowall-Shipp

Nominee

Winding Way; Winds of the South by Mary Carol Hill, Ed.D., Carol Johnson, Chuck Shanlever, Kevin Johnson

Best Romance

WINNER

Ave Gradiva By yuri riklis

Best Short Drama

WINNER

Apple Pie By Linda Wong

Best Single shot / One take Short Film

WINNER

Back to the Kings of Israel Square By Yuri Riklis

Best Supporting Actress

WINNER

Apple Pie By Linda Wong

Best Swedish Film

WINNER

Han Hette Harald By Tina Jukas

Best Thriller

WINNER

Waifu 3000 By Natasha Bruce

Best VR+360° Film

WINNER

As Real As The Here By Vivian Charlesworth

Best Women's Film

WINNER

Shark Teeth Don’t Have Roots By Fang Zhou