NOVEMBER 10 - NOVEMBER 13, 2022

Best Original Music

WINNER
Fantasise by susan mey lee Lim

 

 

Competing Nominees

The Wheelchair And The Trap(Anders Thorsen Toftager)by Bilal Hussain

Hope (Original Motion Picture Soundtrack) 

Our Triumphant Holy Day by Greg Di Roma

Best Actor

WINNER
Don’t Be Afraid by Matthew Winters

Outstanding Achievement

A Tale of Redemption and Regret with Sunny the Heat by Eric Carosella

Competing Nominees

Everything I Could by Christopher Armienti

For I Am Dead by Patricia Delso Lucas

The Wheelchair And The Trap(Edwin Barandarou)
by Bilal Hussain

Best Actress

WINNER
SHE by Derrick Getzfred

Competing Nominees

The Wheelchair And The Trap(Theresa Søvig Poulsen)by Bilal Hussain

Best Supporting Actor

WINNER
The Wheelchair And The Trap(youssef Agerbo Halabi & Jimmi Andersen)
by Bilal Hussain

Best Supporting Actress

WINNER
The Wheelchair And The Trap(Yvonne Andersen & Maria Brinks Arianfar) by Bilal Hussain

Best Animated Film

WINNER
Spoon by arthur chays

Outstanding Achievement

MicroToons by Aaron Welch, Rina Fu

Competing Nominees

The Hitman’s Brother by Alex Stathis, Devin Bauer

Best Cinematographer

WINNER
Longing for Áhkká by Gustav Cavallin, Johanna Lindborg

Competing Nominees

For I Am Dead by Patricia Delso Lucas

Into Oneself by Guilherme Rosa

Our Triumphant Holy Day

WANDER by Rosa Friedrich

Best Comedy

WINNER
The Naked Truth by Tim Barry

Best Costume Designing

WINNER
For I Am Dead by Patricia Delso Lucas

Best Digital Narrative

WINNER
NFT Revolution Documentary by Tye Liu, Alex Stathis

 

Best Director

WINNER
Our Triumphant Holy Day  by Greg Di Roma

 

Competing Nominees

Incidental by Dustin Nowlin

For I Am Dead by Patricia Delso Lucas

Into Oneself by Guilherme Rosa

Longing for Áhkká by Gustav Cavallin, Jens Nilsson

SHE by Derrick Getzfred

Best Documentary (Feature Length)

WINNER
In the interest of the child  by Ronald Voort

 

Outstanding Achievement

The Journey of Askavlos by Yorgos Arvanitis

Competing Nominees

Longing for Áhkká by Gustav Cavallin, Jens Nilsson

Money on the Mat: The Jeff Glover Story by Roy Dean

Our Triumphant Holy Day Greg Di Roma

Best Documentary (Short)

WINNER
Tierra del Fuego by Oleksandr Lozytskyi

 

Competing Nominees

TARKINE TOGETHER – 60 mins by Rhys Shepherd

Monk Arsenije by Svetlana Cemin

The music of the hunt by Kylian Henchoz-Manitha

Baked by Grace – The Movie by David W. King

And if not now, when? by Guy De Troyer

When Titans Clash Season 2 by Pearl Forss

The Emroideresses by Bo Fredrik Sjökvist

Police Crimes by Janne Piipponen

NFT Revolution Documentary by Tye Liu, Alex Stathis

Best Editor

WINNER
Into Oneself by Guilherme Rosa

Competing Nominees

Our Triumphant Holy Day by Greg Di Roma

Best Experimental Film

WINNER
Love and the plague by Marcela Lordy

Competing Nominees

A Feast That Never Comes by Maria Juranic, Sven Britt

Longing for Áhkká by Gustav Cavallin, Jens Nilsson

SHE by Derrick Getzfred

Tales from Dapple Creek

Best Feature Script

WINNER
The Backside of the Deep End by Shane Palmer Adams

Outstanding Achievement

The Last Earth Station by Kathryn Radmall

Best First Time Filmmaker

WINNER
Birthday Bash by Shireen Crutchfield

Outstanding Achievement

Transgressor by Leroy Rogers, Pawan Sahni

The Woods by Devin Caldarone, Acela Kuandykova

Competing Nominees

NFT Revolution Documentary by Tye Liu, Alex Stathis

Best Horror

WINNER
#NOFILTER by Nathan Crooker

Competing Nominees

CHEST by Aaron Irons

The Backside of the Deep End by Shane Palmer Adams

Best International Feature Film

WINNER
SUGAR by Jermaine Quick

Competing Nominees

The Worst ‘til Now by Iván Garzón Mayorga

Best International Short Film

WINNER
Et Tu, Mr. Gonzalves ? by Saurav ` Mookherji

Outstanding Achievement

Noise by Victoria G.

Escape by Monika Abate

The Doll’s Postman by Mazahir Rahim, Mazahir Rahim

AMEN by Mariana Tschudi

Competing Nominees

Elementary Brilliance – Chapter 2 by Leo Wong

Illusory by Jonathan Bonnin, Michelle Noland, Jesús Noland

That’s The Plan by Michael Ringdal

Don’t Be Afraid by Matthew Winters

Everything I Could by Christopher Armienti

Infinity + 1 by Alexandra Bekiou, Flo Demmer

Into Oneself by Guilherme Rosa

The Wheelchair And The Trap by Bilal Hussain

A Feast That Never Comes by Maria Juranic

A Tale of Redemption and Regret with Sunny the Heat by Eric Carosella

Black Constellation by Jaime Urquiza

OUT: a short film by Seth Chitwood

Smoking Kills by Steven LUCHEL

Twelve by Molly Vandermeer

 

Best Music Video

WINNER
“Gaslighted” (Official Music Video by Banjii & Mayuri) 

Competing Nominees

the quadrille dancer by Daniele Faraotti

Fantasise by susan mey lee Lim

“You Don’t Need a Reason” music video by Angel Estrada Fuentes, Anders Michael

Best Pilot Script (Web series / TV / Stand up Comedy)

WINNER
Allen And Them by Alex Stathis

Outstanding Achievement

The Liberator’s Daughter 

Best Podcast

WINNER
Iced by Jeffrey Morin

Best Producer

WINNER
Black Bag by Lee Foster, Dave Poulin

Competing Nominees

SHE by Derrick Getzfred

Best Queer Movie

WINNER
ACES by Jordan-Paige Sudduth

Competing Nominees

For I Am Dead by Patricia Delso Lucas

Best Romance

WINNER
FOTOS by Arnaud Rivaille

Best Sci-Fi Film

WINNER
RESTART by zev howley

Best Student Film

WINNER
Kumaru by Bruno Maravilha, Patrícia Santos, Tânia Teixeira

Competing Nominees

Maybe Next Year by Steven Zhu, Max Joseph Eber

Taking the desert by Noémie Guibal

Best Thriller

WINNER
Brave by Michael Ringdal

Best Web Series Pilot

WINNER
Days of Salvation: Prologue by Amrik S. Pabla